سرمایه گذاری 15 هزارمیلیارد تومانی در صنعت و معدن خراسان رضوی

۳ تیر ۱۳۹۶ کد خبر : 1842
اقتصاد شرق- دبیر خانه صنعت، معدن و تجارت خراسان رضوی میزان سرمایه‌گذاریهای بخشهای صنعت و معدن استان تا پایان امسال را 15 هزار میلیارد تومان پیش‌بینی کرد.


فیروز ابراهیمی در نشست خبری برنامه‌های روز ملی صنعت و معدن گفت: حدود 2000 میلیارد تومان طرحهای صنعتی و معدنی وجود دارد که تا پایان امسال به بهره‌برداری می‌رسد. در حال حاضر میزان سرمایه‌گذاری بخش صنعت و معدن بالغ بر 12 هزار میلیارد تومان است که خوشبختانه با جهت‌گیریهای خوبی که در سال گذشته داشته‌ایم، سال گذشته بالغ بر 1300 میلیارد تومان افزایش سرمایه‌گذاری و بهره‌برداری در این بخشها در استان صورت گرفته است.
ابراهیمی افزود: 195 هزار نفر در استان در بخش های صنعت و معدن اشتغال دارند که 185 هزار نفر از این تعداد در واحدهای صنعتی و 10 هزار نفر در واحدهای معدنی استان مشغول به کارند. 
وی با اشاره به ایجاد اشتغال با بهره‌برداریهای صنعتی پیش رو در استان، اظهار کرد: 3886 طرح دیگر با 33 هزار میلیارد تومان در نظر گرفته شده که اشتغالی بالغ بر 115 هزار نفر را ایجاد خواهد کرد.
دبیر خانه صنعت، معدن و تجارت خراسان رضوی تعداد واحدهای صنعتی فعال در استان را 5616 واحد اعلام و اضافه کرد: 96 درصد از این تعداد واحدهای کوچک و 4 درصد واحدهای بزرگ است.
وی درباره وضعیت تولید 16 قلم کالای اساسی در استان گفت: در 11 قلم شامل انواع دارو، الیاف مصنوعی، فرش ماشینی، لامپ، کاغذ، روغن نباتی، خودرو، موتور سیکلت و... افزایش تولید و از 5 تا 43 درصد رشد داشته‌ایم اما از دیگر سو در 5 گروه کالایی شامل لوله و پروفیل، مقاطع فولادی، کاشی و سرامیک و همچنین فولاد خام با کاهش تولید مواجه بوده‌ایم. 
ابراهیمی تاکید کرد: علت کاهش تولید این کالاها این است که این محصولات عمدتا با حوزه عمران و ساختمان مرتبط است که این امر به دلیل رکود حاکم در این بخش رخ داده است. همچنین یکی دیگر از مشکلات ما در این بخش کاهش صادرات به تاجیکستان و بروز برخی مشکلات در این حوزه بوده است.
خانه‌های صنعت، معدن و تجارت کشور مخالف تفکیک وزارتخانه‌ها هستند
دبیر خانه صنعت، معدن و تجارت خراسان رضوی با بیان اینکه درباره لایحه تفکیک وزارتخانه های صنعت، معدن و تجارت گفت: خانه‌های صنعت، معدن و تجارت کشور مخالف تفکیک وزارتخانه‌ها هستند. مشخص نیست بخش خصوصی اقتصاد کشور باید تاوان آزمون و خطای مسئولان را تا چه زمانی بپردازد. در چند سال اخیر به ثباتی در تراز مثبت تجارت خارجی کشور رسیده بودیم که این امر نتیجه ادغام وزارتخانه‌ها بوده و سیاستگذاریهای درستی نیز در برخی حوزه‌ها صورت گرفته بود. 
وی تصریح کرد: این طرح هزاران میلیارد تومان بر گرده ملت تحمیل هزینه خواهد کرد چراکه باید به اندازه استانها، ادارات کل زیرمجموعه وزارتخانه‌های جدید ایجاد شود و فقط موجب بزرگتر شدن بدنه دولت می‌شود. البته باید در قالب این ادغامها اقدامات و اصلاحاتی نیز صورت می‌گرفت که این اتفاق نیفتاد ولی باید به سمت حل مساله می‌رفتیم نه اینکه صورت مساله را پاک کنیم. 
ابراهیمی درباره وضعیت صنعت نساجی خراسان رضوی نیز گفت: یکی از حوزه‌های آسیب‌دیده استان نساجی و پوشاک است و از ابتدای امسال 6 تا 7 برند ما در این صنعت آسیب دید. طی یک سال گذشته حدود 7 مورد از واحدهای نساجی استان تعطیل شده است و همه اینها در حالی است که دولت اعلام می‌کند میزان قاچاق را به یک دوم کاهش داده است اما فقط آمار قاچاق 9 ماهه سال گذشته 21 میلیارد دلار بوده است. بخش اعظم صنعت نساجی ما از واردات قاچاق آسیب می‌بیند. از دیگر سو هزینه‌های تولید در کشور افزایش داشته و تامین مالی نیز بسیار مشکل است که اینها در بروز مشکل برای صنعت نساجی موثر بوده است.

« تهیه کننده : زهرا صفدری » « منبع خبری : اقتصاد شرق » آخرین ویرایش : ۳ تیر ۱۳۹۶, ۱۱:۲۱


نظر سنجی اقتصاد شرق

اخبار تصویری

پیشخوان خبر

یادداشت ها