گزارش اقتصاد شرق از حاشیه‌های جلسه علنی شورای شهر مشهد

۹ خرداد ۱۳۹۶ کد خبر : 1830
یکصد و هفتاد و پنجمین جلسه علنی چهارمین دوره شورای اسلامی شهر مشهد حاشیه‌های بسیاری داشت، از ادعای تخلف در انتخابات پنجمین دوره شورای شهر گرفته تا تذکر یکی از اعضا به رئیس شورای شهر به دلیل برگزاری جلسه‎ای با منتخبات شورای آینده که این تذکر به مشاجره بین اعضا و رئیس شورا منجر شد.

به گزارش اقتصاد شرق، حجت‌الاسلام مجيد فاطمي ارفع، رئيس كميسيون فرهنگي، اجتماعي و زيارت شوراي اسلامي شهر مشهد در این جلسه که امروز، 9 خرداد ماه در تالار شورای شهر برگزار شد، با بیان این که طبق بررسیهای انجام شده و گزارش ناظران بر صندوقهای رأي به این نتيجه رسیديم تخلفات وسیعی در انتخابات شورا برای اولین بار صورت گرفته است، اظهار کرد: مرجع تشخيص تخلفات هيئت نظارت بر انتخابات است؛ هیئت نظارت بر انتخابات باید بدون هیچ ملاحظه و مصلحت اندیشی نسبت به آرای مردم امانتدار باشد.

وی ادامه داد: از ساعات اوليه انتخابات گزارشهای متعددی مبني بر تخلفات دریافت شد كه ساماندهی هدفمند عوامل اجرایی شعب یکی از این موارد است و برای اولین بار در صندوقها کسانی که قبلا سر صندوق بودند حذف شدند و افرادي با گرایش سیاسی خاص حضور داشتند.

این عضو شورای شهر تأخیر در شروع به کار صندقهای اخذ رأي، - توزیع هدفمند و نامناسب تعرفه‌ها، پایان یافتن زودهنگام اخذ رأي در برخی شعب، ممانعت از حضور 196 نمايندگان ناظر نامزدها در پای صندوقهای اخذ رأی، توصیه‌های غیرقانونی عوامل اجرایی انتخابات، تبلیغ عوامل اجرایی صندوقها به نفع لیست خاص، حذف نام برخی کاندیداها در فرم شمارش آرا، تخلف در گزارش آرا و ابطال تعرفه‎هاي کاندیدای فاقد کد نامزد به نفع جناح رقیب را از دیگر تخلفات صورت گرفته برشمرد.

فاطمی ارفع اضافه کرد: تاکنون اعتراضات خود را از طريق مجاري قانوني پیگیری کرده‎ايم و تا حصول نتيجه پيگير خواهيم بود؛ تجربه تلخ سال 88 را داریم؛ همينهايي كه اكنون هستند در سال ٨٨ قانون را برنتابيدند و اردوكشي خياباني كردند و هشت ماه كشور را به آشوب كشيدند؛ تابع قانون هستیم؛ قانون به ما اجازه می‎دهد نسبت به تخلفات اعتراض کنیم و تا حصول نتیجه با جدیت ادامه می دهیم.

وی با بیان این که همه در مملکت مجمع تشخیص مصلحت نظام شده‌اند، افزود: آراي مردم امانت است و نبايد كوچكترين خيانتي در اين امانتها صورت گيرد؛ هيئت نظارت بر انتخابات بايد به تك تك موارد اعتراضي رسيدگي كند؛ فشارها بر هیئت نظارت زیاد است اما نبايد مصلحت‎انديشي فراگير شود.

اعتراض به آرای 150 صندوق

این عضو شورای شهر با اشاره به این که آرای به 150 صندوق اعتراض کردیم و انتظار داريم هیئت نظارت نسبت به بازشماری این صندوقها اقدام عاجل کند، تصریح کرد: اگر تغییر محسوس باشد، باید 15 درصد صندوقها بازشماری شود؛ در روند بررسی نیز اتفاقاتی افتاده که باید پیگیری شود.

 

فاطمی ارفع خطاب به استاندار و فرماندار هم گفت: دولتها عوض مي شوند؛ نگذارید لکه ننگی برای شما ثبت شود؛ اوضاع انتخابات این دوره از ضعیفترین انتخاباتها در انقلاب بود.

وی با اشاره به جلسه رئیس شورای شهر مشهد با منتخبان پنجمین دوره شورا در تذكری خطاب به رئیس شورا بیان کرد: منتخبان شورای پنجم تا قبل از تأیید رسمی سلامت انتخابات هیئت نظارت فاقد وجاهت قانونی هستند و نمی‎توانند در شورا حضور یابند؛ هيئت رئيسه فعلي شوراي شهر مراقب باشد؛ تا زمانی که سلامت انتخابات تأیید نشود، این افراد منتخب مردم نیستند.

این عضو شورای شهر یادآور شد: شنيدم برخي منتخبان پنجمين دوره شوراي شهر به حاشيه شهر رفته‌اند و از وضعيت آنجا ناراحت شده‌اند؛ در چهار سال گذشته کجا بودند؛ زماني كه شوراي چهارم شعار حاشیه شهر را به گفتمان ملی تبديل کرد و حالا حاشیه شهر به برندی برای کاندیداها تبدیل شده است.

تحمل باخت در انتخابات را داشته باشید

محمدکمال سرویها، رئیس شورای شهر مشهد نیز در واکنش به اظهارات فاطمی، گفت: این تذکر وارد نیست؛ شما خودتان با قانون آشنا هستید؛ آنها سخنگو دارند و سخنگوی منتخبان هیچ مطلبی را مطرح نکرده است با این حال هر شهروندی حق دارد حرف بزند.

محمود عامری‌فرد، دیگر عضو شورای شهر در واکنش به سرویها اظهار کرد: اینها هنوز رسمیت ندارند؛ شما چرا اینها را به رسمیت می‎شناسید؟

سرویها خطاب به عامری‌فرد گفت: چون رسمیت دارند؛ اینها هنوز مصوبه‌ای ندارند.

فاطمی ارفع در واکنش به سرویها اینطور بیان کرد: ما در شورای چهارم بعد از اعلام آرا، تا زمان تأیید صحت انتخابات هیچ کاری نکردیم.

سرویها خطاب به فاطمی ارفع پاسخ داد: اینها هم هیچ کاری نمی‎‌کنند؛ همه باید تحمل قانون و انتخابات را داشته باشیم.

نخعی‌راد در واکنش به سرویها گفت: قانون همین نکته‌ای را می‌گوید که آقای فاطمی گفتند؛ تا زمانی که هیئت نظارت، صحت انتخابات را تأیید نکند این افراد منتخب محسوب نمی‌شوند؛ شما نمیخواهید این را بپذیرید؟

سرویها نیز در واکنش به نخعی‎راد بیان کرد: من فقط وظیفه دارم تجربیاتم را در اختیار آنها قرار دهم؛ هیچ جلسه رسمی با آنها نداشتیم.

نخعی‌راد خطاب به سرویها اظهار کرد: به رسمیت کاری نداریم.

سرویها در واکنش به این صحبت نخعی‌راد گفت: این نظر شماست و برای خودتان محترم است.

عامری‌فرد خطاب به سرویها بیان کرد: این نظر همه ماست.

سرویها در واکنش به اظهارنظر عامری‌فرد گفت: به اندازه خودتان صحبت کنید؛ تحمل باخت در انتخابات را هم داشته باشید.

عامری‌فرد خطاب به سرویها اظهار کرد: شما هم تحمل اجرای قانون را داشته باشید.

سرویها در واکنش به عامری‌فرد: من تحمل اجرای قانون را دارم.

فاطمی ارفع خطاب به سرویها اینطور گفت: انتخابات بازی دو سر برد برای نظام جمهوری اسلامی است و برای ما نه باخت محسوب می‌شود و نه برد.

سرویها با تأیید این صحبت فاطمی ارفع، افزود: قطعاً همینطور است اما اگر ما در حد انتقال تجربیات جلسه میگذاریم، شما نگران نباشید؛ تذکری را به من دادید که وارد نیست.

عامری‌فرد در واکنش به این صحبت سرویها گفت: خجالت بکش با این حرفها!

سرویها نیز در واکنش به وی بیان کرد: ما خجالت می‌کشیم؛ شما چطور؟

عامری‌فرد صحبت خود را اینطور ادامه داد: ما داریم از قانون می‌گوییم.

سرویها هم در پاسخ وی گفت: مگر شما حق دارید از طرف همه حرف بزنید؟ فکر می‌کنید اینجا پادگان است؟ پس به اندازه خودتان صحبت کنید.

جلسه با منتخبان شورای پنجم برای انتقال تجربیات

سرویها، رئیس شورای شهر پس از جلسه علنی شورا، در جمع خبرنگاران حاضر شد و به سؤالات آنها پاسخ گفت که مشروح آن را می‌خوانید:

درباره جلساتی که با منتخبان شورای پنجم داشته‌اید، توضیح دهید.

حق رئیس شورای شهر است که با تمام مردم شهر مشهد جلسه داشته باشد؛ بر همین اساس با دبیر منتخبان پنجمین دوره شورای شهر جلسه‌ای داشتم که این جلسات ادامه خواهد داشت و اعلام کرده‌ایم هر زمان که نیاز باشد، من و بسیاری از اعضای شورای چهارم در خدمتشان هستیم تا تجربیات منتقل شود و کار بهتر پیش برود.

دلیل انتقاداتی که درباره برگزاری این جلسه مطرح می‌شود، چیست؟

می‎گویند نباید فعلاً منتخبان شورای پنجم رسمیت یابند تا مصوبه‌ای داشته باشند؛ این در حالی است که آنها در حال حاضر نخواسته‌اند مصوبه‌ای داشته باشند و حداقل خواسته آنها انتقال تجربیات است؛ به اعتقاد من در حال حاضر روال به درستی پیش می‌رود؛ صحبتهای آقای فاطمی مبنی بر اعتراض به تخلفات صورت گرفته در انتخابات شورای شهر، حق قانونی هر فردی است و باید پیگیری شود؛ ظاهراً پیشنهاد بازشماری تعدادی از صندوقهای اخذ رأی را داشته‎اند که اگر ببینیم نتیجه با آنچه قبلاً به فرمانداری ارسال شده، تفاوت محسوس داشته باشد، طبق قانون تعداد بیشتری از صندوقها مورد بازشماری قرار خواهد گرفت و در غیر این صورت سلامت انتخابات تأیید می‌شود.

تاکنون چند جلسه با منتخبان شورای پنجم داشته‎‌اید و چه موضوعاتی مطرح شده است؟

به اندازه‌ای که تقاضا کنند، در خدمتشان هستم؛ تاکنون یک جلسه برگزار شده و در این جلسه موضوعات بسیاری از قبیل نحوه اداره شورا، نحوه اداره هیئت رئیسه، کمیسیونهای تخصصی، مرکز پژوهشها، تعامل بین شورا و شهرداری و ... مطرح شده است.

در این جلسه پیشنهادی برای انتخاب شهردار آینده مشهد داشته‎اید؟

از من سؤال نکردند؛ اگر می‌پرسیدند، حتماً نظری داشتم اما نپرسیدند زیرا منتخبان شورای پنجم خودشان خبره هستند؛ نظر من این است فردی غیرسیاسی و کارآمد که مشهد را بشناسد، باید به عنوان شهردار انتخاب شود؛ منتخبان شورای پنجم می‎گویند شورای آینده را غیرسیاسی و کارشناسانه اداره خواهند کرد و من هم تشویقشان کردم زیرا نمی‎‌توان گفت درباره مسائل شهری از قبیل فضای سبز و لکه‌گیری آسفالت، اصلاحات یا اصولگرایان نفع بیشتری می‎برند.

شورای چهارم از نظر شما غیرسیاسی بود؟

واقعاً غیرسیاسی بود؛ حداقل شما(خبرنگاران) شاهد من هستید؛ خوشبختانه کار کارشناسی ملاک ما بود و این امر برگ برنده شورای چهارم است.

انتخاب شهردار در شورای چهارم را هم غیرسیاسی می‌دانید؟

باید نتیجه را در پروژه‎های بزرگ شهر ببینید؛ یک شهردار می‎آید، متر و طول برمی‎دارد و در دوره وی پروژه‌ای مانند خط دو قطار شهری تنها 17 درصد پیشرفت فیزیکی دارد اما شهردار دیگری که ادعای عمرانی هم ندارد، می‎آید و با تعاملات مناسب و تزریق به موقع پول، در دوره وی با همان بازه زمانی این طرح 50 درصد پیشرفت فیزیکی دارد؛ به این موضوع نمره می‌دهیم؛ از عملکرد آقای مرتضوی به عنوان شهردار رضایت کامل دارم؛ برای مثال ایشان به اندازه 16 سال گذشته تاکسی نو وارد شهر کرد؛ چرا در دوره‌های قبل این اقدام انجام نشد؟ این امر هنر ایشان بود؛ شهرداری که می‌آید، اگر تفکر سیاسی دارد، باید غیرسیاسی عمل کند.

شهردار مشهد به عملکرد خود نمره 20 داد، شما چه نمره‌ای می‌دهید؟

من بیشتر از 17 نمی‌دهم زیرا معتقدم هم شورا و هم شهرداری می‌توانست بیشتر کار کند.

نظرسنجی‌های انجام شده در فضای مجازی را درباره نمره مردم به شهردار دیده‌اید؟ اکثراً بین صفر تا پنج نمره داده بودند.

خیلی بی‌انصاف بودند؛ برخی دوست دارند به آنها که کار نمی‌کنند، نمره بدهند! ما که حرفی نداریم!

صحبتهای آقای فاطمی را مبنی بر تخلف در انتخابات شورای شهر تأیید می‌کنید؟

نمی‎توانیم این موضوع را رد یا تأیید کنیم؛ آقای فاطمی مستنداتی دارند و آنها را به هیئت بررسی تخلفات ارائه کرده‌اند و این هیئت باید رد یا تأیید کند؛ طبق مشاهدات خودم در برخی شعبه‌های اخذ رأی آغاز رأی‌گیری با تأخیر بود و در برخی دیگر کمبود تعرفه‌ وجود داشت.

صحت انتخابات را تأیید می‌کنید؟

این قبیل تخلفات در کشور بوده و هست اما بعید می‎دانم نتیجه انتخابات تغییر کند.

ادعایی که آقای فاطمی مطرح می‌کند، نظر مجموعه شورای شهر است یا نظر شخصی خودشان؟

برخی اعضا که مستنداتی مبنی بر تخلف به دستشان رسیده است، این موضوع را مطرح کرده‌اند و تقاضا کرده‎اند آرای برخی صندوقها بازشماری شود.

برای حضور در مدیریت شهری آینده به شما پیشنهادی شده است؟

حتما با شهردار و شورای آینده همکاری می‌کنم اما قطعاً مسئولیتی نخواهم داشت.

« منبع خبری : اقتصاد شرق » آخرین ویرایش : ۹ خرداد ۱۳۹۶, ۱۵:۲۵


نظر سنجی اقتصاد شرق

اخبار تصویری

پیشخوان خبر

یادداشت ها