رئیس خانه صنعت خراسان شمالی مطرح کرد؛

لزوم هماهنگی سیاستها با تفکیک وزارتخانه‎‌های صنعت و بازرگانی

۷ خرداد ۱۳۹۶ کد خبر : 1828
رئیس خانه صنعت، معدن و تجارت خراسان شمالی معتقد است در صورت تفکیک وزارتخانه‌های صنعت و بازرگانی، سیاستگذاریهای این دو بخش باید همسو و هماهنگ باشد.

به گزارش اقتصاد شرق، امید حیدریان در خصوص طرح تفکیک وزارتخانه‎های صنعت و معدن و بازرگانی، با بیان این که تولید و بازرگانی دو مقوله جدا از هم هستند و هر یک از دو بخش اقدامات و سیاستگذاریهای خاص خود را می‌طلبد، اظهار کرد: گاهی برای حمایت از تولید، بخش بازرگانی تضعیف می‏شود و گاهی نیز برای حمایت از بازرگانی، تولید تحت‌الشعاع قرار می‌گیرد؛ برای مثال سیاستهای واردات کالا در حوزه بازرگانی بررسی و اتخاذ میشود؛ اگر بخواهیم در این زمینه سیاستهایی برای حمایت از صنعت و تولید اتخاذ کنیم، بخشی از بازرگانان ضربه میخورند و بالعکس اگر بخواهیم از بازرگانان حمایت کنیم، بخش تولید ضربه خواهد خورد.

وی ادامه داد: برای رفع این مشکل نیاز است که دو تفکر متفاوت سیاستگذاریهایی را انجام دهند و از زیرمجموعه خود دفاع کنند بنابراین اگر وزارت صنعت و معدن از وزارت بازرگانی تفکیک شود، اقتصاد ما رشد بیشتری خواهد داشت و این رشد تسریع خواهد شد.

رئیس خانه صنعت خراسان شمالی در خصوص معایب این طرح تفکیک نیز تصریح کرد: اگر این دو بخش بدون هماهنگی عمل کنند، با واردات کالا بخش تولید متضرر می‌شود که البته این ناهماهنگی در سیاستگذاری ممکن است هر جای دیگری نیز وجود داشته باشد برای مثال در حال حاضر سیاستهای بانکی با حمایت از تولید همخوانی ندارد.

حیدریان اضافه کرد: اگر سیاستهای دو بخش تولید و بازرگانی همسو و یکسان نباشد، ممکن است هر یک از این بخشها متضرر شوند و مشکلاتی برای آنها ایجاد شود بنابراین در صورت تفکیک این دو وزارتخانه باید سیاستگذاریهای آنها همسو و هماهنگ باشد تا لطمه و صدمهای به تولید وارد نشود زیرا محور اقتصاد بخش تولید است و حمایت از تولید باید سیاست تمام بخشها باشد.

وی به این نکته هم اشاره کرد: در حال حاضر هم مشکل همسو نبودن سیاستها را برای بخش تولید و بازرگانی داریم؛ به دلیل این که سیاستگذار مشترک است، می‌خواهد برای دو بخش متفاوت و مقابل هم تصمیمگیری کند اما زمانی که این وزارتخانه‌ها تفکیک شود به دلیل این که تمرکز هر بخش بر زیرمجموعه خود است، سیاستهای بهتری اتخاذ خواهد شد.

« منبع خبری : اقتصاد شرق » آخرین ویرایش : ۷ خرداد ۱۳۹۶, ۱۳:۵۱


نظر سنجی اقتصاد شرق

اخبار تصویری

پیشخوان خبر

یادداشت ها