دنیای اقتصاد در آستانة انتخابات شورای اسلامی شهر گزارش می‌دهد؛

«آری» به انتخابات

۲۴ اردیبهشت ۱۳۹۶ کد خبر : 1811
دنیای اقتصاد، ضحی زردکانلو- نظر به اینکه در آستانة پنجمین دوره از انتخابات شورای اسلامی شهر مشهد هستیم برآن شدیم تا طی گزارشی مردمی به بررسی عملکرد شورای فعلی شهر و نیز اهمیت مشارکت مردم در انتخابات شوراها بپردازیم.

با توجه به ضرورت ایفای نقش شورای شهر در مباحث شهری چون حمل و نقل، ساخت و ساز، ترافیک، زیباسازی، مبلمان شهری و ... که همة مردم شهر را ذینفع می‌کند، نظرات شهروندان دربارة این رویداد شهری پیش از انتخابات نیز  حائز اهمیت است، شهروندانی که با رای مستقیم آنان صاحبان 15 کرسی شورای شهر انتخاب می‌شوند، بالطبع نقش پررنگ و تاثیرگذار مشارکتشان در این عرصه محسوس است. نظراتی که در ادامه می‌خوانید گزینشی از گفتگوهایی است که مخاطبان دنیای اقتصاد در پاسخ به سوالات ما مطرح کرده‌اند. بدون تردید در بین آنان افراد معدودی نیز بودند که پاسخشان برای شرکت در انتخابات منفی بود و به‌تبع نظری در این باره نداشتند.  گفتنی است اکثر مشارکت‌کنندگان در این نظرسنجی مردمی نسبت به تبعات منفی همزمانی انتخابات شورای شهر و ریاست جمهوری اتفاق‌نظر داشتند.

 

عدم حضور در انتخابات منجر به پیروزی افراد غیر متخصص  با آرای بسیار پایین می‌شود

بنیامین یوسف‌زاده فعال رسانه‌ای

حتما در انتخابات شورای شهر شرکت می‌کنم به دلیل این که حضور پیدا کردن در این عرصه می‌تواند سرنوشت چهار سال آینده شهرمان را رقم بزند. عدم حضور در انتخاباتی مثل انتخابات شوراهای شهر نه تنها مشکلی را حل نمی‌کند بلکه باعث می‌شود افراد نه چندان متخصص و نه‌چندان کاربلد با آرای بسیار پایین (به نسبت جمعیت حدود 3 میلیون و 500 هزار نفری شهر مشهد) وارد پارلمان شهری شده و اتفاقات ناگواری را برای شهر رقم بزنند.

به دلیل شغلی که دارم و ارتباطی که باید با اعضای شورا داشته باشم تا حدود زیادی از فرآیند کاری شورای شهر اطلاع دارم. شورای شهر نمونه کوچک شده مجلس است و دو وظیفه مهم به نام قانون‌گذاری و نظارت را بر عهده دارد. البته به دلیل نبود «قانون مدیریت شهری یکپارچه»، در حال حاضر شوراهای شهر تنها به قانون‌گذاری در حوزة شهرداری مشغولند در حالی که شورای شهر به معنای واقعی باید شورای همه شهر و دخیل در تمامی حوزه‌های خدماتی مثل آب، برق، گاز و... باشد.

قطعا همزمانی دو انتخابات ریاست جمهوری و شورا، انتخابات شوراهای شهر را تحت تاثیر منفی قرار می‌دهد که نمونه بارز این موضوع را در دورة قبلی انتخابات در سال 92 دیدیم. در انتخابات 4 سال پیش به دلیل داغ بودن بیش از حد تنور انتخابات ریاست جمهوری و همچنین ادغام دو انتخابات مهم برای نخستین بار و از طرفی 25 نفره شدن کرسیهای شورای شهر مشهد، مردم میل و حوصلة چندانی به تکمیل کامل تعرفه‌های انتخابات شورا نداشتند.

 

رای می‌دهم تا از ورود افراد غیرمتخصص به شورای شهر جلوگیری کنم

زهرا پزشکیان کارشناس ارشد اقتصاد

 من به این دلیل که از ورود افراد غیرمتخصص به شورا جلوگیری کنم حتما در انتخابات شورای شهر شرکت می‌کنم.  شخصا از عملکرد شورای شهر فعلی راضی نیستم چون نتیجه عملکردشان در شهر غیرقابل دفاع است و روز به روز شاهد مشکلات بیشماری از قبیل مجوزهای بی‌حساب و کتاب ساخت و ساز برج، تخریب بناهای تاریخی، صرف بودجه‌های کلان شهرداری در مسائل غیرمرتبط به شهر و... هستیم. نمایندگان شورا که باید شهردار را انتخاب کنند، در سیاستگذاری‌های شهر نقش بسزایی دارند. حل مشکلات شهری باید به دست متخصصانی صورت گیرد که به مسائل و مشکلات شهر اشراف دارند، از این‌رو شرکت در انتخابات شوراها را بسیار مهم می‌دانم.

 

 

جای خالی شورای شهری مسئولیت‌پذیر و کارآمد به‌شدت احساس می‌شود

محسن اسماعیل زاده، عکاس و فعال رسانه‌ای

من قطعا در انتخابات شورای شهر شرکت می‌کنم، در شرایط کنونی شهر مشهد جای خالی شورای شهری مسئولیت‌پذیر و کارآمد به‌شدت احساس می‌شود. به‌عنوان مثال انتخاب شهردار از وظایف شورای شهر است، ولی آنقدر شورای شهر فعلی مشهد درگیر کارهای سیاسی شده است که گویی وظایف اصلی خود را از یاد برده است. عملکرد شورای شهر فعلی مشهد کاملا نشان دهندة این واقعیت است که باید گروهی باتجربه و دارای سابقة کار اجرایی در شوراها حضور داشته باشند که این مهم تنها با حضور حداکثری در انتخابات میسر می‌شود. به نظر من وسعت زیاد انتخابات ریاست جمهوری کاملا شوراها را تحت الشعاع قرار می‌دهد و قطعا مردم نمی‌توانند فرصت تمرکز کافی در این‌باره را داشته باشند و بتوانند انتخاب درستی انجام دهند.

 

در انتخابات شرکت می‌کنم چون هنوز شهرم را دوست دارم

وحید عرفانیان، گرافیست و فعال فرهنگی

من در انتخابات شرکت می‌کنم چون هنوز شهرم را دوست دارم. عملکرد هر گروه فکری در ادارۀ شهر (یا در شکل وسیعتر: کشور) حاصلضرب نوع تفکر آن گروه در عوامل اجتماعی آن دوره است. گمان می‌کنم وقت پوست‌اندازی ساختار کهنۀ شهرداری و تغییر روشهای ادارۀ شهر فرارسیده است. مسالۀ امروز این است که این تغییر به کدام جهت باشد. یا به عبارتی برآیند فکریمان ما را به کدام سو می‌کشاند.

من به‌عنوان یک طراح وظایف و مسئولیتهای خودم را در قبال شهرم دارم. مسئولیت من پیدا کردن راه‌حلهایی برای مشکلات شهری است و یک نفر باید قاعده و قانون اجرایی شدن این راه‌حلها را تصویب کند. آن یک نفر عقل جمعی ماست که رفته پشت صندلی شورای شهر نشسته و تصمیم می‌گیرد که به سراغ کدام متخصصان برود. دوباره فرصتی در برابر ماست تا دربارۀ ادارۀ شهرمان تصمیم بگیریم. گامی کوچک به سوی زندگی بهتر. دوباره این فرصت را غنیمت بشماریم.

 

ایجاد گفتمانهای جدید و شور و نشاط در شهر بهترین دلیل برای شرکت در انتخابات

ابولفضل حیدری، شغل آزاد

پارلمان محلی نقطة تصمیم‌ساز مسائل کلان شهری است. نگاه به پیش‌رو و تلاش در جهت ایجاد گفتمانهای جدید در شهر و شور و نشاط بیشتر شهر بهترین دلیل برای شرکت در انتخابات شورای شهر است. من حیث المجموع من فکر می‌کنم سوای مبحث حمل و نقل عمومی که گامهای خوبی با کمک دولت برداشته شد نمی‌توان نقطة قوت دیگری در کارنامة این دورة شورا یافت.

شرکت در انتخابات پارلمانهای شهری درواقع به‌دست گرفتن نوع و سلیقة مدیریت شهر است. همه آنان که خواستار تغییر وضعیت موجود به مطلوب هستند باید در انتخابات شرکت کنند و با بی‌تفاوتی از مقابل این رویداد مهم نگذرند. قطعا همزمانی انتخابات ریاست جمهوری با انتخابات شوراها باعث گم شدن برنامه‌های کاندیداها در هیاهوی انتخابات ریاست جمهوری و کمتر جدی گرفته شدن آن می‌شود.

 

شورای شهر فعلی خیلی عملکرد راضی کننده‌ای ندارند

حامد جهانیان، کارمند

من حتما در انتخابات شرکت می‌کنم. تنها دلیل موجود برای شرکت کردنم اهمیت داشتن شهری است که در آن به‌همراه خانواده‌ام زندگی می‌کنیم. چرا که تمام مواردی که در محیط شهری کنترل می‌شود تحت نظارت شهرداری است که شورای شهر انتخابش می‌کنند.  من فکر می‌کنم ما در دورة گذشته انتخابات شورای شهر، مشارکت درستی نداشتیم. نتیجة آن روی کار آمدن شهرداری غیربومی و غیرمتخصص بود. حال باید سعی کنیم از این فرصتی که پیش‌روی ماست به‌درستی استفاده کنیم.

شورای شهر فعلی خیلی عملکرد راضی کننده‌ای ندارند. زمانی هر وقت که در شهر رفت‌وآمد می‌کردیم، شاهد فکری نو و کاری زیبا بودیم، اما الان... من فکر می‌کنم همزمانی انتخابات شوراها با ریاست جمهوری نیز اتفاق ناخوشایندی است، تبلیغات و شناخت کاندیداها به‌درستی شکل نمی‌گیرد و خیلی‌ها نا‌دانسته به کاندیداها رای می‌دهند.

 

در انتخابات شرکت می‌کنم چون از عملکرد شهردار فعلی راضی نیستم

مهرداد عبدلی، امدادگر هلال‌احمر

من قطعاً، با افتخار و با هدف آبادانی، اعلام آمادگی در صحنه بودن و نیز انتخاب افرادی کارآمد برای شهر و جامعه‌ام، در انتخابات شرکت خواهم کرد. در حقیقت با توجه به اینکه مهمترین وظیفه اعضای شورای شهر انتخاب یک شهردار مناسب برای شهر است و بنده از عملکرد شهردار فعلی راضی نیستم، در نتیجه از عملکرد شورای شهر شهر فعلی نیز رضایت ندارم در انتخابات شرکت می‌کنم. وظیفه شهردار سرکشی به تمام مناطق شهر است نه اینکه فقط به مناطق بالای شهر رسیدگی کند و مناطق محروم همواره‌ مورد کم‌لطفی و بی‌مهری مسئولان واقع شود.

از نظر من به‌عنوان یک شهروند، همزمانی دو انتخابات ریاست جمهوی و شوراها با هم اصلاً کار جایزی نیست، چون انتخابات ریاست جمهوری مهمترین اتفاق سیاسی کشور است که انتخابات شورای شهر را در زیر سایة خود مدفون می‌کند.

 

حساسیت شرکت در انتخابات شوراها کمتر از انتخابات ریاست جمهوری نیست

صنم احمدزاده، معمار و فعال فرهنگی

من حتما در انتخابات شرکت می‌کنم. شورای شهر یک نهاد تاثیرگذار در تصمیم‌گیری‌های کلانِ شهری است که تاثیر بسزایی در برنامه‌های دراز مدت شهر دارد. لذا حساسیت شرکت در انتخابات آن را کمتر از انتخابات ریاست جمهوری نمی‌دانم.

 بررسی عملکرد شورای شهر باید در حوزه‌های مختلف صورت گیرد اما در زمینة فعالیتهای شغلی‌ام باید بگویم ما همچنان شاهد سودجویی شهرداری و مدیریت غیراصولی در زمینة پروژه‌های عمرانی و شهرسازی به‌خصوص در دراز مدت هستیم. ازبین بردن بافت فرسوده و سوء مدیریت در بلندمرتبه سازی که بدون پیشنیاز مطالعاتی و شهری انجام می‌شود باعث بروز صدمات جبران‌ناپذیری به ساختار شهر چه در حوزة سلامت اجتماعی و چه در حوزة کالبدی خواهد بود.

همچنین در حوزة فرهنگ و هنر نیز شاهد اختصاص بودجه‌های کلان به گروه‌های خاص عقیدتی هستیم. در حالیکه برای هنر حرفه‌ای و حمایت از هنرمند پیشکسوت هیچ طرح و برنامه‌ای نداریم. در زمینة ورزش هم بد نیست دربارة محرومیت تیمهای ورزشی در لیگ به‌خصوص بانوان سوال به میان آوریم.

از مهمترین فعالیتهای شورای شهر انتخاب شهردار و تشکیل کمیته‌های نظارتی بر شهر و شهرداری است. تصویب بودجة سالانة شهرداری در بخشهای مختلف و همچنین تصویب اساسنامه‌ها که همه اینها دلایل محکم من برای شرکت در انتخابات است. چون روی کار آمدن افرادی که تخصص و تجربة لازم در حوزه‌های مدیریت شهری را ندارند هزینه بردار است. باید با مشارکت آگاهانه حداقل نقش فردی‌مان را در آینده شهر ایفا کنیم. من فکر می‌کنم همزمانی انتخابات شورای شهر و ریاست جمهوری، از یک جهت می‌تواند مثبت باشد چون مردمی که دغدغة رای دادن دارند همزمان به این حوزه نیز توجه بیشتری می‌کنند و از یک جهت می‌تواند منفی باشد چون به اندازة انتخابات ریاست جمهوری برای شناساندن و بحث و گفتگو میان کاندیداها وقت گذاشته نمی‌شود.

رای تک تک شهروندان تاثیرگذار است

بهار کرمانی، کارشناس ارشد مکانیک

من حتما در هر دو انتخابات پیش‌رو شرکت می‌کنم.

انتخابات شورای شهر نیز به اندازة انتخابات ریاست جمهوری مهم و رای تک تک شهروندان تاثیرگذار است. همانطور که رای ما در انتخابات مجلس نیز تاثیر داشت.

اهمیت شورای شهر از آن رو که تعیین‌کننده شهردار است غیرقابل چشم‌پوشی است. تا شهردار مشکلات و مطالبه‌ها را به گوش سازمانهای بالاتر و نماینده‌های مجلس برساند.

از نظر من همزمانی انتخابات ریاست جمهوری و شورای شهر نمی‌تواند تاثیر بدی داشته باشه. چون اگر در دو زمان متفاوت بود ممکن بود خیلیها در انتخابات شورای شهر شرکت نکنند.

 

در شورای شهر فعلی هزینه‌های زیادی صرف مسائل بلاموضوع و بیهوده شده است

صبا موسوی، حقوق‌دان

از آنجاییکه در این شهر زندگی می‌کنم، در قبالش مسئولم، همینطور در قبال رفاه و آسایش خودم و همشهریانم که توسط قانون تا حدی با انتخاب نماینده در شورای شهر می‌توانم درآن سهیم باشم. شورایی که مدیریت شهر من را در دست دارد و تصمیمات و عملکردش تاثیر مستقیمی روی زندگی شهروندان می‌گذارد.

من از عملکرد شورای شهر فعلی رضایت چندانی ندارم. هزینه‌های زیادی صرف مسائل بلاموضوع و بیهوده همراه با جهت‌گیری‌های خاص می‌شود در حالیکه مسائل بسیار مهمتری برای رسیدگی وجود دارد و از همه مهمتر، انتخاب شهردار نامتخصص و ناکارآمد از مشکلات بزرگ این کلان‌شهر است که حاصل انتخاب شوراست. وجود کمیسیونهای تخصصی موضوعی در شورا برای رسیدگی به امور مختلف عمرانی، فرهنگی، اقتصادی، اجتماعی، زیست محیطی و ... نیازمند نمایندگان متخصص است. انتخابات شورای شهر اهمیت بسیار زیادی دارد چون افراد شایسته یا ناشایسته از این طریق وارد دستگاه مدیریتی کشور می‌شوند و امور شهر و کشور را به دست می‌گیرند و می‌توانند منجر به آبادانی یا نابودی شوند. در نتیجه این مردم هستند که وظیفة  قبول مسئولیت دارند و باید دست به انتخاب درست بزنند. بی‌توجهی به انتخابات شوراها در سطح کلان می‌تواند عواقب وحشتناکی داشته باشد. کمااینکه بوده‌اند افرادی که از شورای شهر به شهرداری و از شهرداری به ریاست دولت رسیده‌‌اند و سرنوشت میلیونها نفر را در دست گرفته‌اند.

به اعتقاد من همزمانی انتخابات شوراها و ریاست جمهوری اتفاق خوبی است. از آنجا که مردم ما در اجرای حق قانونی انتخاب خود بعضا تنبلند و همیشه دنبال بهانه برای واکردن مسئولیت از سر خود هستند و ممکن است متوجه شدت اهمیت انتخابات شوراها نباشند، همزمانی این انتخابات با مهمترین انتخابات کشور یعنی ریاست جمهوری این امکان را میدهد که افراد بیشتری در انتخابات شوراها شرکت کنند و در خلال مباحث داغ انتخابات ریاست جمهوری در جریان اهمیت شوراها هم قرار بگیرند.

« تهیه کننده : ضحی زردکانلو » « منبع خبری : دنیای اقتصاد » آخرین ویرایش : ۲۴ اردیبهشت ۱۳۹۶, ۱۱:۵۳


نظر سنجی اقتصاد شرق

اخبار تصویری

پیشخوان خبر

یادداشت ها