«دنیای اقتصاد» به بهانة مناظرات انتخاباتی تبعات حمله به سفارت عربستان بر گردشگری را بررسی می‎کند؛

کاهش سهم مشهد از سبد گردشگران عرب

۱۲ اردیبهشت ۱۳۹۶ کد خبر : 1810
دنیای اقتصاد- دوازدهم دی ماه 1394 بود که عده‎ای کاسة داغتر از آش شدند و در خونخواهی شیخ نمر، روحانی آزاده‎ای که توسط حکومت عربستان سعودی‎ به شهادت رسید، به سفارت این کشور در تهران حمله کردند که این اقدام خودسرانة آنان تبعات بسیاری، از عدم میزبانی تیمهای فوتبال ایرانی در جام باشگاههای آسیا گرفته تا کاهش ورود گردشگر از شهروندان حوزة خلیج ‌فارس و ... داشت.

حالا در آستانة دوازدهمین دورة انتخابات ریاست جمهوری، واقعة حمله به سفارت عربستان و آثار منفی و تبعات آن بر گردشگری کشور به مناظره‎های انتخاباتی هم رسید و روز جمعه، هشتم اردیبهشت ماه در اولین مناظره که با موضوع مسائل اجتماعی برگزار شد، محمدباقر قالیباف، نامزد دوازدهمین دورة انتخابات ریاست جمهوری و شهردار فعلی تهران دربارة مشکل ازدواج جوانان و در نقد اظهارات حسن روحانی، رئیس‎جمهور فعلی گفت که «مشکل جدی امروز ما در ازدواج، اشتغال است؛ شما در آغاز دورة ریاست جمهوری خود به مردم قول چهار میلیون شغل را دادید»؛ این اظهارات قالیباف واکنش اسحاق جهانگیری، نامزد انتخابات ریاست جمهوری و معاون اول رئیس‎جمهور فعلی را به دنبال داشت و وی خطاب به قالیباف اینطور گفت: «چه کسانی باعث حمله به سفارت عربستان شدند و چه کسانی باعث شدند این حوزه دچار رکود شود تا مردم از بسیاری  از مشاغل این حوزه محروم شوند؟ ما نمیتوانیم به سفارت حمله کنیم و منافع مردم را در خطر بیندازیم؛ کسانی که به سفارت حمله کردند امروز در ستادهای کدام کاندیدا کار می‌کنند؟ چه کسانی به آنها پول دادند و از آنها حمایت کردند؟»

کاهش 50 درصد ورود گردشگران عرب

اگرچه یک سال و اندی از حمله به سفارت عربستان می‏گذرد اما آثار منفی آن واقعة جنجالی تا مدتها دامنگیر کشور خواهد بود به ویژه در حوزة گردشگری که به گفتة معاون گردشگری سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری آن واقعه منجر به کاهش 45 تا 50 درصدی ورود گردشگران حوزة خلیج فارس به کشور شده است.

به گزارش ایسنا، مرتضی رحمانی موحد در این باره با اشاره به تأثیر جنجا‌لهای سیاسی داخلی در افول گردشگران خارجی گفت: سال ۹۳ و ۹۴ در ارتباط با اتفاقی که در سفارت عربستان رخ داد، ۴۵ تا ۵۰ درصد از ظرفیت گردشگران حوزة خلیج ‌فارس و ۹۰ درصد از بازار عربستان را از دست دادیم؛ در سال ۹۴ بخشی از بازارهای مهم ایران به ویژه در حوزه زیارت از دست رفت؛ بیشتر این بازارها به کشورهای خلیج فارس مربوط می‌شد که تحت تأثیر نگاه سیاسی و غیرحرفه‌ای دچار آسیب شد؛ کاهش جمعیت گردشگران این بازارها تا ۵۰ درصد بود که البته در ارتباط با عربستان ۹۰ درصد ظرفیت این بازار از دست رفت؛ آنها شیعیانی بودند که برای زیارت به ایران می‌آمدند که البته در جای خود باید به این مسئله رسیدگی شود و ما هم در مراجع مربوط مطرح کرده‌ایم.

بدون تردید صنعت گردشگری مشهد نیز متأثر از حمله به سفارت عربستان بوده و پایتخت معنوی ایران نیز به عنوان یکی از اصلیترین مقاصد گردشگری مسافران عرب، پس از حمله به سفارت عربستان شاهد کاهش چشمگیر تعداد گردشگران کشورهای حاشیة خلیج فارس به ویژه عربستان و بحرین بود.

تأثیر مسائل امنیتی و سیاسی بر گردشگری

رئیس ادارة میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری مشهد با بیان این که بازار هدف اصلی گردشگری خارجی در مشهد، گردشگران کشورهای حاشیة حوزة خلیج فارس از جمله عربستان و بحرین است، در این باره به «دنیای اقتصاد» می‎گوید: اتفاقات مربوط به واقعة حمله به سفارت عربستان در تهران و حمله به کنسولگری این کشور در مشهد بدون تردید تأثیر خود را در کاهش تعداد گردشگران ورودی به کشور و مشهد خواهد داشت و شاهد کاهش ورود گردشگران کشورهای حوزة خلیج فارس به ویژه عربستان و بحرین بودیم.

احمد دیناری ادامه می‎دهد: نتیجة این امر نیز در مرحلة اول کاهش میزان اشغال هتلها و اماکن اقامتی است و به تبع آن نیز بنیة اقتصادی سرمایه‎گذاران در حوزة هتلداری کاهش می‎یابد و این امر بر روند اشتغال در این حوزه‎ تأثیر منفی خواهد داشت زیرا تمام این موارد مانند زنجیره به یکدیگر متصل است.

وی با تأکید بر این که از منظر تخصصی گردشگری، مسائل و مشکلات سیاسی، اقتصادی، اجتماعی و فرهنگی بر تعداد ورود گردشگران تأثیر مستقیم دارد، خاطرنشان میکند: گردشگری بشدت تحت تأثیر مسائل کلان امنیتی و سیاسی کشور است و این قبیل اقدامات و رفتارهای ضدامنیتی بر فعالیتهای حوزة گردشگری و در نتیجه کاهش اشتغال و اقتصاد اثر مستقیم دارد.

رئیس ادارة میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری مشهد با اشاره به اظهارات معاون گردشگری سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری کشور مبنی بر کاهش 45 تا 50 درصدی حضور گردشگران عرب پس از اتفاقات مربوط به سفارت عربستان، بیان می‎کند: بدون تردید این امر بر صنعت گردشگری شهر مشهد نیز به عنوان یکی از مقاصد گردشگری مسافران عرب تأثیر خود را داشته است.

بر اساس آمار اعلام شده از سوی اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری خراسان رضوی در سه ماهة اول سال گذشته 168 هزار و 329 نفر گردشگر خارجی وارد استان شدند و این در حالی است که در مدت مشابه سال قبل از آن یعنی سال 94 شاهد ورود 215 هزار و 183 نفر بودیم؛ این امر کاهش 21 درصدی آمار گردشگران ورودی به استان را در سال 95 نشان میدهد.

کاهش 67 درصدی زائران عرب

رئیس اتحادیة هتلداران خراسان رضوی نیز در گفتگو با «دنیای اقتصاد» اظهار می‌کند: بدون تردید اتفاقات مربوط به سفارت عربستان در کاهش تعداد گردشگران عرب در مشهد مؤثر بوده است و بعد از آن اتفاق تعداد این گردشگران در مشهد بیش از دوسوم(حدود 67 درصد) کاهش یافت.

محمد قانعی با بیان این که بیشتر گردشگران عرب در مشهد از کشورهای عربستان سعودی، بحرین و کویت بودند، تصریح می‎کند: بعد از حمله به سفارت عربستان ورود گردشگران کشورهای عربستان و بحرین متوقف شد و تعداد گردشگران سایر کشورهای منطقه از قبیل عمان، قطر، امارات و ... نیز کاهش چشمگیری داشت.

« منبع خبری : دنیای اقتصاد » آخرین ویرایش : ۱۲ اردیبهشت ۱۳۹۶, ۱۰:۳۱


نظر سنجی اقتصاد شرق

اخبار تصویری

پیشخوان خبر

یادداشت ها