شهردار مشهد در واکنش حاشیه‎های حضورش در جلسة جمنا:

کار سیاسی فقط برای ما بد است؟

۲۱ فروردین ۱۳۹۶ کد خبر : 1799
دنیای اقتصاد، رها بخشایش- هفدهم فروردین ماه، درست یک روز بعد از زلزلة 6.1 ریشتری مشهد سیدصولت مرتضوی، شهردار این شهر، به گفتة خودش از شورای شهر مرخصی گرفت و در حالی برای حضور در یک میتینگ سیاسی، یعنی دومین مجمع ملی «جبهة مردمی نیروهای انقلاب اسلامی» راهی پایتخت شد که مردم مشهد وحشت‎زده از زلزلة روز گذشته و پس‎لرزه‎های پس از آن، شب را تا صبح در خیابان‎ها به سر بردند؛ این اقدام سکاندار مشهد، صدای بسیاری را در شهر درآورد و واکنشهای بسیاری را به دنبال داشت که بازخورد مردم را می‎شد به وضوح در شبکه‎های مجازی مشاهده کرد.

واکنش سخنگوی شهرداری

انتشار این مطالب مبنی بر عدم حضور مرتضوی در شب وقوع زلزله در مشه در فضای مجازی و واقعی، با پاسخ سخنگوی شهرداری همراه بود و مهدی رضوی‌کیا روز هفدهم فروردین ماه در گفتگو با پایگاه اطلاع‎رسانی شهرداری مشهد با اشاره به فعالیت پایگاههای چند منظورة مدیریت بحران شهرداری و آماده‎باش ایستگاههای آتشنشانی و ... گفت: اما متأسفانه برخی از رسانه‌ها با چشم‌پوشی از خدمات گستردة شهرداری مشهد اقدام به انتشار اخباری کذب و البته با سوءنیت خاص کردند؛ در این خبرها این‌گونه القا کردند که شهردار در زمان بحران شب گذشته در تهران حضور داشته و این در حالی است که شخص شهردار تا صبح امروز در مشهد حضور داشته و بازدیدهای متعددی از پایگاههای چندمنظورة مدیریت بحران و سایر مراکز اسکان شهرداری مشهد در بامداد امروز داشته و پس از اطمینان حاصل پیدا کردن از وضعیت موجود مبنی بر اینکه خطری شهر مشهد را تهدید نمی‌کند، با اخذ مرخصی از شورای اسلامی شهر و در ساعت 6 و 45 دقیقه صبح مشهد را به مقصد تهران ترک کرد تا به عنوان معتمد سیاسی برای ساعاتی محدود در جلسة جبهة مردمی نیروهای انقلاب (جمنا) حضور یابد.

دریافت مرخصی از شورای شهر

رئیس شورای اسلامی شهر مشهد هم در واکنش به اخبار منتشر شده با بیان اینکه شهردار برای سفر خود به تهران از شورای اسلامی شهر مشهد مرخصی گرفته، گفت: هیچ آثار تخریب زلزله در محدوده خدماتی شهرداری مشهد گزارش نشده پس شهردار مشهد مسئول مرتبط آن نیست.

محمدکمال سرویها در گفتگو با پایگاه اطلاع‌رسانی شهرداری مشهد در خصوص مطالب منتشر شده پیرامون سفر شهردار به تهران اظهار کرد: نکتة اول اینکه شهردار مشهد از همان ابتدا برای تمام سفرهای خود به خارج از شهر با شورای اسلامی شهر هماهنگی کامل داشته و برای سفر اخیر خود به تهران نیز مرخصی خود را از شورای شهر مشهد دریافت کرده و هیچ مشکل قانونی در این ارتباط وجود نداشته است؛ نکتة دوم اینکه در زلزلة اخیر هیچ آثار تخریبی در شهر مشهد وجود نداشته بلکه کانون این زلزله در 84 کیلومتری شهر مشهد بوده است؛ براین اساس در محدودة خدماتی شهرداری مشهد هیچ آثار تخریبی خاصی گزارش نشده اما در خارج شهر شاهد خرابیهایی بودیم که این موضوع به شهردار مشهد ارتباطی ندارد و استاندار و فرماندار مسئول مرتبط آن هستند که از دقایق نخست زلزله زحمات فراوانی را متحمل شده‌اند.

تکذیب استعفای شهردار

این حاشیه‎ها در فضای مجازی تا آنجا ادامه داشت که منجر به انتشار مطالبی مبنی بر استعفای مرتضوی از سمت شهرداری مشهد شد اما مهدی رضویکیا، مدیرکل روابط عمومی شهرداری مشهد در گفتگو با تسنیم اخبار مربوط به استعفای صولت مرتضوی را تکذیب کرد و گفت: اخبار مربوط به استعفای شهردار صحت ندارد و وی با قوت به کار خود ادامه می‌دهد.

کار سیاسی فقط برای ما بد است؟

حاشیه‎های ناشی از حضور شهردار مشهد در جلسة جمنا به یکصد و هفتادمین جلسة علنی شورای شهر مشهد هم رسید و مرتضوی روز گذشته در صحن علنی شورا اینطور گفت: شهر زلزله‌زده نبود؛ من با جیب خودم و با مرخصی به تهران سفر کردم، چرا روحانی رفت سمنان؟ اگر کار سیاسی بد است، فقط برای ما بد است؟

به گزارش ایسنا، مرتضوی در پاسخ به انتقادات مطرح شده به او مبنی بر اینکه در زمان بحران و زلزله مشهد را ترک کرده و به فعالیت سیاسی خود پرداخته است، اظهار کرد: در پی سفر پنجشنبه به تهران در مجمع ملی جمنا برای اعلام رسمی کاندیداتوری حجت‌الاسلام والمسلمین سیدابراهیم رئیسی در انتخابات ریاست جمهوری نقدهایی از سوی دوستان، رسانه‌های رقیب و رسانه‌های بیگانه وارد شد که شهردار در شرایط بحرانی نباید شهر مشهد را رها می‌کرد؛ حتی رقبای سیاسی ما از آن روزی که آمده‌ایم، ستاد فرماندهی تشکیل داده‌اند.

وی با بیان این که من برای سفر به تهران و حضور در این جلسه از رئیس شورای شهر مشهد مرخصی گرفتم و با هزینة شخصی خود در روز پس از زلزله، هفدهم فروردین ماه، به تهران رفتم، خاطرنشان کرد: اگر شهر مشهد در آن شرایط دارای وضعیت بحرانی بود رئیس جمهور نیز به جای سفر به سمنان باید به مشهد سفر می‌کرد.

شهردار مشهد ادامه داد: من برای رفتن به تهران برای رساندن پیغام تولیت آستان قدس رفتم و اگر قرار باشد سفر من زیر سؤال رود، باید گفت که روحانی چرا آن روز به سمنان سفر کرد؟ اگر شهر در شرایط بحرانی بود می‌طلبید رئیس جمهور به جای رفتن به سمنان به مشهد سفر می‌کرد.

مرتضوی با اشاره به سفر اخیر رئیس جمهور به خراسان جنوبی، خاطرنشان کرد: سفرهای رئیس جمهوری در 20 روز اخیر به اندازة دو سال گذشته بوده است؛ در سفر به خراسان جنوبی کارخانة سیمان افتتاح شد که عملیات آن در دولت نهم آغاز و تأمین اعتبار شد.

وی خاطرنشان کرد: همچنین ورزشگاه افتتاح شده دوباره به بهره‌برداری رسید و انبار نفتی نیز که در دولت نهم به 85 درصد پیشرفت فیزیکی داشت به بهره‌برداری رسید، اما هیچ نقدی بر این اقدامات وارد نشد ولی رفتن ما به تهران به اقدام غیرقانونی و بیمسئولیتی تبدیل شد.

شهردار مشهد با بیان اینکه خبرگزاریهای دولتی با استفاده از بودجة بیت‌المال برای کار تبلیغاتی به نفع دولت استفاده می‌کنند، افزود: برای زلزله‌ای که در خارج از شهر مشهد رخ داده من چه وظیفه‌ای در مقابل آن دارم؟

سکوت شهردار دربارة ریاست ستاد انتخاباتی حجت‎الاسلام رئیسی

اخبار منتشر شده در حالی از حضور شهردار مشهد در مجمع جبهة مردمی نیروهای انقلاب اسلامی به نمایندگی از حجتالاسلام و المسلمین سیدابراهیم رئیسی، تولیت آستان قدس رضوی حکایت داشت که وی فعالیت در ستاد انتخاباتی رئیسی را رد نکرد و با بیان این که رئیس ستاد انتخاباتی حجت‌الاسلام رئیسی نیست و افراد بهتری نسبت به او برای انجام این کار وجود دارد، گفت: تاکنون پیشنهادی به من در این خصوص داده نشده است.

مرتضوی با بیان این که آنقدر افراد بزرگتر و مصلح‌تر از من قرار دارد که من در رده‌های هزارم قرار می‌گیرم، در پاسخ به اینکه اگر افراد دیگری برای این موضوع وجود دارد، پس چرا شما به عنوان نماینده حجت‌الاسلام رئیسی در جلسه جمنا شرکت کردید، سکوت کرد.

وی ادامه داد: اگر هم پیشنهادی به من بشود، من خود را در حد ریاست ستاد ایشان نمی‌بینم؛ مگر فعالیت در ستاد انتخاباتی خلاف قانون است؟ هنوز آقای رئیسی اعلام کاندیداتوری نکرده است من هم به عنوان کوچک‌ترین خدمتگزار حق دارم برای هر کاندیدایی فعالیت کنم؛ همة ما هم حق رأی داریم هم حق تبلیغ، اما احدی حق استفاده از اموال دولتی و شهرداری ندارد.

وقتی اعضای شورای شهر مانع از پاسخگویی شهردار می‌شوند

به گزارش ایسنا، در جلسة علنی روز گذشتة شورای شهر مشهد، یکی از اعضای شورا سؤالاتی را در خصوص اینکه چرا شهردار روز بعد از زلزله 6 ریشتری در مشهد حضور نداشته است، مطرح کرد، اما برخی اعضای شورا مطرح کردن این سوالات را بی‎مورد دانستند و مانع از پاسخگویی شهردار شدند.

جواد ستاری اظهار کرد: چرا مسئول یا مدیری که خارج از شهر است یا قرار است به سفر برود، با مشاهدة شرایط بحرانی، نمی‌تواند سفرش را حداقل لغو کند؟

وی ادامه داد: بعد از این اتفاق خبرنگاران زیادی با من تماس گرفتند سوالاتی در این خصوص داشتند، اما من پاسخی نداشتم.

این عضو شورای شهر یادآور شد: حجت‌الاسلام رئیسی با اینکه جزئی از مدیریت بحران در شهر نیست شرایط را سنجیده و علت نرفتنشان به تهران را در کنار مردم بودن بیان کرده‌اند؛ آیا مسئولیت شهردار در این خصوص کمتر است؟

به گزارش ایسنا، بعد از مطرح شدن این سؤالات تعدادی از اعضای شورا از جمله عامری‌فرد، نخعی‎راد و سرویها از ادامه مطرح کردن سوالات جلوگیری کرده و عنوان کردند که شهردار حرفهای خودش را زده و این سوالات بی‎مورد است.

محمود عامری‌فرد، عضو شورای شهر مشهد در پاسخ به این موضوع، عنوان کرد: شما باید ببینید چه خبرنگاری با چه گرایش سیاسی با شما تماس گرفته است؛ چرا پس با ما تماس نگرفته‌اند؟

« تهیه کننده : رها بخشایش » « منبع خبری : دنیای اقتصاد » آخرین ویرایش : ۲۱ فروردین ۱۳۹۶, ۱۱:۲۴


نظر سنجی اقتصاد شرق

اخبار تصویری

پیشخوان خبر

یادداشت ها