کتاب‎خوان‎ها

کتاب «هنر همیشه بر حق بودن»

۲۱ دی ۱۳۹۴ کد خبر : 1283
این کتاب که به قلم فیلسوف آلمانی آرتور شوپنهاور و ترجمه عرفان ثابتی است به‌عنوان ابزاری هشیارکننده مباحثه اغلب برای هر دو طرف واقعا مفید است، زیرا افکار آدمی را تصحیح می‌کند و او را از دیدگاه‌های جدید آگاه می‌سازد.

ولی هر دو طرف بحث باید از لحاظ علم و معرفت و توانایی ذهنی نسبتا با یکدیگر برابر باشند. اگر یکی از آن‌ها فاقد علم و معرفت باشد، حرف دیگری را نخواهد فهمید، زیرا با هماورد خود در یک سطح نیست. اگر از توانایی ذهنی بی‌بهره باشد، عصبانی خواهد شد و به ترفندهای فریبکارانه توسل خواهد جست و سرانجام بی‌ادبی خواهد کرد.

بنابراین، تنها قاعده مطمئن این است که نه با هر کس، بلکه فقط با کسانی بحث کنید که آن‌ها را می‌شناسید و می‌دانید آن‌ قدر عقل و هوش و عزت نفس دارند که حرف‌های بی‌معنی نمی‌زنند، کسانی‌که به‌ دلیل توسل می‌جویند نه به مرجع کاذب و به دلیل گوش می‌دهند و گردن می‌نهند و سرانجام حقیقت را گرامی می‌دارند، دلیل را حتی اگر از جانب خصم باشد مشتاقانه می‌پذیرند  و آن‌قدر منصف هستند که اگر حق با خصم باشد، در اشتباه بودن خود را قبول می‌کنند.

پس نتیجه می‌گیریم که به ندرت در هر صد نفر یک نفر ارزش آن را دارد که با او بحث کنی. بگذار دیگران هر چه دوست دارند بگویند، زیرا هر کسی آزاد است که احمق باشد. ولتر را به یاد داشته باش: صلح و آرامش از حقیقت بهتر است. همچنین، این ضرب‌المثل عربی را به خاطر بسپار که میوه درخت سکوت، صلح و آرامش است.

این کتاب در 94 صفحه توسط نشر ققنوس تجدید چاپ شده است. 

« منبع خبری : دنیای اقتصاد » آخرین ویرایش : ۲۱ دی ۱۳۹۴, ۱۱:۲۲


نظر سنجی اقتصاد شرق

اخبار تصویری

پیشخوان خبر

یادداشت ها